Kredyt hipoteczny wady i zalety

piątek 2 kwiecień antek

Coraz więcej młodych ludzi dopiero rozpoczynających swoją drogę zawodową chce się usamodzielnić i już na tym etapie zadaje sobie pytanie wynająć czy kupić mieszkanie. Często zasięgnięcie opinii rodziny czy znajomych budzi więcej wątpliwości niż ułatwia podjęcie decyzji. Ponieważ sytuacja życiowa i finansowa każdego z nas jest inna nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest analiza całej swojej sytuacji zawodowej i finansowej. Oczywiście kupno mieszkania za gotówkę nie wchodzi w rachubę w grę wchodzi tylko kredyt i w tym przypadku kredyt hipoteczny, który de facto jest najtańszym kredytem na rynku jednak też jednym z najtrudniejszych do otrzymania. Największą trudnością może być konieczność posiadania wkładu własnego który na tą chwilę wynosi aż 20 procent wartości nieruchomości. Niestety biorąc pod uwagę wysokie ceny mieszkań nie każdy posiada takie środki. Dlatego wiele młodych osób decyduje się tymczasowo wynająć mieszkanie aby uzbierać odpowiednią kwotę i móc ubiegać się o kredyt hipoteczny. Niestety koszty związane z wynajmem też są bardzo duże.

Chcąc kupić własne mieszkanie decyzję powinniśmy podjąć znając wszystkie plusy i minusy tego rozwiązania, żeby uniknąć sytuacji, że na szybko musimy skądś zdobyć dodatkowe środki.

Zalety kredytu hipotecznego

Największa zaletą, ale też motywacją do zaciągnięcia kredytu hipotecznego, jest możliwość zamieszkania na swoim dużo wcześniej niż uda nam się uzbierać taką kwotę pieniędzy by mieszkanie kupić za gotówkę Rozpoczynając samodzielne życie często w pierwszej kolejności decydujemy się na wynajęcie mieszkania, jednak sytuacja ta w dużej mierze nas ogranicza z uwagi na to że nie możemy w dowolny sposób zarządzać i decydować o tym mieszkaniu. Z czasem też zdajemy sobie sprawę z tego że koszty związane z wynajęciem mieszkania są w wysokości raty kredytu, gdzie płacilibyśmy za coś co jest nasze.

Innym argumentem przemawiającym za kredytem hipotecznym jest jego cena oraz długi okres spłaty. W obecnej chwili jest to najtańszy sposób pozyskania finansowania na nieruchomość. Oprocentowanie kredytów hipotecznych jest ponad dwukrotnie niższe niż kredytów konsumenckich. Dodatkowo okres kredytowania możemy rozłożyć nawet na 30 lat co za tym idzie miesięczna rata może być naprawdę niska w porównaniu do opłat najmu i nie wpłynie jakoś znacząco na nasz domowy budżet.

Wady kredytu hipotecznego

Każdy produkt bankowy niesie ze sobą zarówno zalety jak i wady. Największą z nich jest, starając się kredyt hipoteczny musimy posiadać wkład własny w wysokości minimum 10% wartości nieruchomości. Dla osób na początku swojej drogi zawodowej nazbieranie wkładu własnego może zająć nawet i kilka lat.

Poza wkładem własnym musimy również spełniać wymogi banków odnośnie dochodów i posiadać zdolność kredytową. Bank bardzo dokładnie analizuje naszą formę zatrudnienia oraz nasze wynagrodzenie. Może się zdarzyć tak, że chcemy kupić mieszkanie za 400 000 zł, a nasza zdolność kredytowa wynosi 300 000 zł i nie mamy aż tyle wkładu własnego. W takiej sytuacji Bank wyda nam decyzje odmowną. Banki jednak zmieniają sposób liczenia zdolności, co może skutkować zmniejszeniem/zwiększeniem naszej zdolności.

Jak było wspomniane jednym z plusów kredytu jest możliwość rozłożenia spłaty nawet na 30 lat. Niestety z drugiej strony to też jest wadą kredytu. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak potoczy się nasze życie i droga zawodowa na przestrzeni 30 lat, a my jesteśmy zobowiązani do terminowej spłaty kredytu.

Ostatnią wadą kredytu hipotecznego są dodatkowe opłaty związane z kosztami obsługi i uruchomienia kredytu. Często oprócz wkładu własnego, musimy zapłacić prowizję bankową za udzielenie kredytu, wycenę nieruchomości czy chociażby podatek PCC. Warto zatem wypytać o wysokości opłat dodatkowych jeszcze przed podpisaniem umowy rezerwacyjnej.


Podstawowe informacje przed zaciągnięciem kredytu

środa 3 luty antek

Myślisz o zaciągnięciu kredytu gotówkowego na pokrycie wydatków lub dokonaniu dużego zakupu? Jest wtedy wiele informacji, które musisz zrozumieć, zanim podejmiesz jakiekolwiek decyzje. Niezależnie od tego, czy myślisz o zaciągnięciu małej, czy dużej pożyczki, zawsze chcesz uzyskać najlepszą możliwą ofertę. Oznacza to uzyskanie pożyczki o najniższym oprocentowaniu i najniższych opłatach. Ale jak to zrobić? Jakie czynniki wpływają na proces podejmowania decyzji przez pożyczkodawcę podczas rozpatrywania wniosku o pożyczkę?

To tylko kilka pytań, na które musisz być w stanie odpowiedzieć przed zaciągnięciem jakiejkolwiek pożyczki. Poniższy przewodnik zawiera szczegółowe informacje na temat różnych rodzajów kredytów, sposobu podejmowania decyzji kredytowych oraz tego, co można zrobić, aby uzyskać najlepsze warunki pożyczki kredytu. Zapoznaj się z nim!

Chcesz dostać kredyt?

W takim razie pierwszą rzeczą, którą musisz zrozumieć, jest dokładnie to, czym jest kredyt gotówkowy. Pożyczka to pieniądze udzielone osobie lub firmie przez inny podmiot, które muszą zostać spłacone, zwykle z odsetkami dodanymi do pożyczonej kwoty głównej. Pożyczki mogą być krótkoterminowe lub długoterminowe i mogą być udzielane na niewielką kwotę lub na dużą kwotę. Wielu pożyczkodawców korzysta z kredytu przy podejmowaniu decyzji o udzieleniu pożyczki, ale istnieją opcje, takie jak chwilówki, które nie korzystają z kredytu. Istnieją również pożyczki zabezpieczone, które wymagają zabezpieczenia, a także pożyczki niezabezpieczone, które tego nie wymagają.

Jak działa proces zaciągania kredytu?

Pierwszym krokiem do uzyskania pożyczki jest wystąpienie o nią. Kredyty są udzielane przez:

  • firmy udzielające kredytów hipotecznych,
  • banki,
  • pożyczkodawcy,
  • lombardy,
  • różne inne instytucje finansowe.

Składając wniosek o pożyczkę, musisz spełnić wszelkie kryteria, które pożyczkodawca uzna za niezbędne, aby kwalifikować się do pożyczki u niego. Dla większości pożyczkodawców oznacza to dobry kredyt. W przypadku pożyczkodawców, którzy korzystają z kredytu przy podejmowaniu decyzji dotyczących pożyczki, im lepsza ocena kredytowa, tym lepsze oprocentowanie otrzymasz. Inne firmy udzielające pożyczek, na przykład firmy udzielające szybkich pożyczek, nie korzystają z kredytu przy podejmowaniu decyzji o pożyczce. Zamiast tego wymagają, abyś miał rachunek bieżący o dobrej kondycji i dowód dochodów. Po złożeniu wniosku i uzyskaniu zgody na pożyczkę otrzymasz pożyczone pieniądze i będziesz musiał dokonywać płatności do momentu spłaty kapitału. Nie zapominaj, że w końcu zwrócisz więcej pieniędzy niż pożyczyłeś, ponieważ instytucja finansowa pożyczająca Ci pieniądze naliczy odsetki.

Na co mogę przeznaczyć pieniądze z kredytu?

O ile w umowie pożyczki nie określono, że pożyczka ma być przeznaczona na coś, możesz użyć pożyczki na wszystko, na co chcesz ją przeznaczyć. Nie oznacza to, że powinieneś zaciągnąć pożyczkę, iść i wydawać pieniądze lekkomyślnie. Musisz spłacić pożyczkę, więc jeśli beztrosko wydasz pieniądze, prawdopodobnie będziesz tego żałować. Jakie są niektóre z najczęstszych rzeczy, na które ludzie biorą kredyt? Ludzie używają pożyczek, aby kupić dom, samochód, zapłacić za towary lub usługi lub pomóc w pokryciu wydatków do następnej wypłaty. Jest oczywiście cała masa powodów, dla których taki kredyt gotówkowy może być potrzebny i dla każdego z nas może być inny, ale równie ważny. Najważniejsze jest zdroworozsądkowe podejście do tematu, by nie popaść w cykl zadłużeń – co może być negatywnym wpływem kredytów na sytuacje finansową.


Kto może zaciągnąć kredyt gotówkowy?

piątek 27 listopad antek

Kredyty gotówkowe są rozwiązaniem, z którego może skorzystać naprawdę wiele osób. Niemniej jednak trzeba pamiętać o tym, aby taka decyzja była przez nas skrupulatnie przemyślana, zobacz najlepsze rozwiązania na kredyty-gotowkowe.portalbankowy.info. Poza tym, jeśli zdecydujemy się zawnioskować o przyznanie kredytu, wówczas instytucja bankowa może nam przyznać zadłużenie lub też odmówić takiej możliwości. Te wszystkie czynniki musimy brać pod uwagę, kiedy poszukujemy dodatkowych źródeł finansowania.

Dla kogo są przeznaczone kredyty gotówkowe?

Przy pomocy kredytów gotówkowych możliwa jest realizacja naprawdę rozmaitych przedsięwzięć. Zarówno więc osoby, które pragną uzyskać dodatkowe środki na luksusową wycieczkę, jak i te chcące kupić sprzęt elektroniczny, wyposażenie meblowe, czy też urządzenia użytku domowego, mogą rozważać ten wariant jako źródło finansowania wspomnianych celów. Trzeba pamiętać o tym, że istnieją dwa typy kredytów gotówkowych – te, w których mamy pełną swobodę dysponowania środkami i te, w których istnieją umowne ograniczenia w tym zakresie. Z pewnością należy brać ten aspekt pod uwagę przy przeglądaniu dostępnych propozycji.

Weryfikacja zdolności kredytowej przy kredytach gotówkowych

Instytucje bankowe nie przyznają kredytów gotówkowych osobom, które w ich oczach wyglądają niewiarygodnie pod kątem finansowym. Jeżeli więc bank stwierdzi, że możemy mieć problem z późniejszą spłatą zobowiązania, możemy uzyskać odpowiedź odmowną. Weryfikacja zdolności kredytowej polega na podjęciu takich czynności jak chociażby sprawdzenie baz danych dotyczących naszych aktualnych oraz wcześniejszych zadłużeń, zebranie informacji dotyczących naszych przychodów oraz wydatków, a także przeprowadzenie adekwatnych kalkulacji w tym zakresie.

Własna analiza osobistego budżetu

Bez względu na to, że banki dokonują weryfikacji zdolności kredytowej, powinniśmy również samodzielnie przeanalizować nasz budżet. Taki krok może pomóc nam ocenić nasze szanse na uzyskanie dodatkowego źródła finansowania, a także być istotnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji związanej z kredytem gotówkowym. Należy więc przyjrzeć się naszym wydatkom i zarobkom, aby ustalić, jakie zobowiązanie będzie adekwatne do naszych możliwości finansowych. Trzeba będzie przecież spłacać raty bez opóźnień.


Na czym polega konsolidacja

środa 30 wrzesień antek

Kredyty w dzisiejszych czasach są dla nas czymś oczywistym, w zasadzie każdy z nas przynajmniej raz na jakiś czas zaciąga kredyt bądź kupuje coś na raty. Spłacając kilka kredytów jednocześnie możemy mieć problem z ich terminowym regulowaniem. W takiej sytuacji możemy zdecydować się na konsolidację kredytu. Jest to szansa na odciążenie domowego budżetu, ale też uporządkowanie opłat, gdyż zamiast płacenia kilku różnych rat w różnych terminach będziemy płacić jedną wspólną ratę w jednym terminie. Nie wszyscy wiemy jednak na czym polega konsolidacja i w jaki sposób z niej korzystać. Przed podjęciem takiej decyzji warto zaznajomić się z tym produktem.

Co to jest konsolidacja kredytu?

Konsolidacja kredytu to połączenie kilku, różnych, zobowiązań finansowych w jedno wspólne spłacane w jednej racie. Kredyt konsolidacyjny to kredyt na spłatę innych zadłużeń, dzięki niemu będziemy mogli bez problemu uregulować płatności związane z obecnymi długami. Skonsolidować możemy wszystkie kredyty i pożyczki gotówkowe, samochodowe, mieszkaniowe, a nawet zadłużenie na karcie kredytowej, niektóre banki umożliwiają również konsolidację pożyczek zaciągniętych w instytucjach pozabankowych. Największą zaletą kredytu konsolidacyjnego jest to, że nowy kredyt będzie miał niższą ratę niż suma wszystkich wcześniejszych rat które spłacaliśmy.

Na czym polega konsolidacja kredytu?

Każdy produkt bankowy ma swoje plusy i minusy, tak samo jest w przypadku konsolidacji. Konsolidacja to kredyt który jest korzystny tylko wtedy, kiedy rynek od czasu zaciągnięcia wcześniejszych zobowiązań, zmienił się na tyle, że nowe oferowane nam warunki kredytu konsolidacyjnego będą znacznie lepsze od tych, zapisanych w umowach poprzednich zadłużeń. Wszystkie dotychczasowe raty wszystkich kredytów które posiadaliśmy scalane są w jedną ratę, co jest bardzo wygodne, gdyż nie będziemy musieli pamiętać o spłacaniu każdej raty z osobna w różnych terminach, kwestia ta również w znacznym stopniu odciąży nasz domowy budżet. Jednak bez względu na to czy konsolidacja jest czymś atrakcyjnym czy tez nie, powinniśmy dokładnie przeanalizować, czy na pewno będzie to dla nas korzystne rozwiązanie.

Cała procedura ubiegania się o kredyt konsolidacyjny wygląda bardzo podobnie jak procedura ubiegania się o jakikolwiek inny kredyt w banku. Różnica polega tylko na tym, że będziemy musieli przedstawić wszystkie dokumenty dotyczące kredytów które mają podlegać konsolidacji. Środki z przyznanego nam kredytu konsolidacyjnego nie są wypłacane bezpośrednio na nasze konto, lecz trafiają na rachunki instytucji, w której zaciągnięte zostały pożyczki czy kredyty. Istnieją także oferty które umożliwiają zaciągnięcie większego zadłużenia niż suma kredytów podlegających konsolidacji, pozostałą kwotę możemy przeznaczyć na inny dowolny cel jak np. spłatę innego zadłużenia, które nie mogło podlegać konsolidacji. Jednak takie oferty zdarzają się tylko w niektórych bankach.


Czym są kredyty gotówkowe?

wtorek 7 lipiec antek

Każdy, kto myśli o zaciągnięciu kredytu gotówkowego, winien wiedzieć o tym, że taką decyzję należy podejmować w sposób jasny oraz odpowiedzialny. Jest to zdeterminowane tym, że takie zobowiązanie nieraz płaci się poprzez mnóstwo lat - kredyt gotówkowy na 5 lat, 10 bądź 25 nikogo już teraz nie zaskakuje. W czasie, kiedy jesteśmy już pewni, że kredyt gotówkowy jest nam potrzebny, nadchodzi pora na odnalezienie najatrakcyjniejszej propozycji, a wtedy warto zajrzeć na 17bankow.com.

Czym są kredyty gotówkowe?

Chyba każdemu spośród nas zdarzyła się sytuacja, w której potrzebowaliśmy niezwłocznie gotówki. Więc także, kiedy nie możemy liczyć na znajomych oraz rodzinę należałoby rozważyć propozycję banków pod względem propozycji kredytów gotówkowych. Propozycja kredytowa jest rzeczywiście dużą. Wszystko, dlatego że na naszym rynku funkcjonuje kilkadziesiąt banków, jakie to są w stanie zapewnić wsparcia potrzebującym. Niewątpliwie, aby móc wybrać najkorzystniejszy kredyt należy sprawdzać oferty, aby nie jedynie była szansa opłacenia aktualnych potrzeb, lecz także i aby dawały szansę pewnej ich zapłaty.

Ile się czeka na kredyt gotówkowy?

Najdłużej musimy oczekiwać na podjęcie poprzez bank decyzji o przyznaniu nam kredytu gotówkowego. To ile potrwa taka procedura zależy od paru elementów. Jednym spośród nich jest wielkość kredytu, o który się ubiegamy. W wypadku mniejszych kwot, decyzja może zostać podjęta w ciągu kilkunastu minut, lecz gdy staramy się o trochę większy kredyt gotówkowy, zazwyczaj potrzebne jest już przekazanie specjalnych dokumentów, co zajmuje więcej czasu. Niewątpliwie szybciej możemy również liczyć na decyzję w banku, w jakim mamy już konto osobiste, ponieważ ma on dane na temat naszej sytuacji gospodarczej.

Zabezpieczenie kredytu

Większość banków potrzebuje odpowiedniego zestawu zabezpieczeń – z zasady jedynie poinformowania o nieobowiązkowym poddaniu się egzekucji. Część instytucji oczekuje od kredytobiorcy wykupienia ubezpieczenia zapłaty kredytu, uzależniając od wniesienia stawki warunki kredytowania. Rzadziej zdarzają się pożyczkodawcy oczekujący gwaranta (poręczyciela), współkredytobiorcy bądź ubezpieczenia w formie weksla In blanco lub blokady środków na rachunku.