Czy warto oszczędzać w banku?

czwartek 8 styczeń antek

Można powiedzieć, że banki detaliczne przeżywają renesans w kategorii zbierania oszczędności społecznych i gwarantowania klientom określonego oprocentowania. Niestety stopa zysku z lokat bankowych pozostawia bardzo wiele do życzenia. Nie dość, że w Polsce lokaty bankowe są objęte podatkiem od zysków kapitałowych w wysokości dziewiętnastu procent to dodatkowo zyski przejada inflacja, którą manipuluje sprawnie Narodowy Bank Polski (bank centralny). Pojawia się zatem pytanie, czy warto oszczędzać w banku, a jeżeli tak, to w jaki sposób robić to efektywnie?

Emocje związane z bankami detalicznymi w nowoczesnym społeczeństwie

Banki detaliczne tracą coraz bardziej zaufanie społeczne. Szczególnie negatywne emocje powstały po ostatnim kryzysie finansowym notowanym na lata 2007-2009. Niektórzy zawodowi ekonomiści twierdzą, że jego skutki są odczuwalne do dnia dzisiejszego i mają w tym sporo racji. Akurat banki detaliczne w Polsce są zwyczajowo odpowiednikami większych korporacji międzynarodowych. Nastawienie na zysk i delikatne naciąganie klientów jest bardzo popularne i znane praktycznie wszystkim osobom mającym codzienne kontakty z bankowością, czy to w formie stacjonarnej czy wirtualnej. Na krajowym rynku bankowości detalicznej nie da się raczej zarobić wielkich pieniędzy, przynajmniej w chwili, gdy posiadasz niewielkie nadwyżki finansowe. Okazję do poprawienia stóp zwrotu mają natomiast ludzie wchodzący na poziom negocjacji z doradcą inwestycyjnym. Kapitał rzędu dwustu tysięcy złotych, pół miliona złotych lub więcej umożliwia uzyskanie wielowymiarowej, maksymalnie korzystnej oferty. Niektórzy ludzie oszczędzają z tego powodu zbiorowo, łączą kapitał rodzinny, aby wejść do standardu bankowości premium, luksusowej. W takich warunkach stopa oprocentowania lokaty podniesiona o kilka punktów procentowych robi wrażenie.

Nauka zarządzania portfelem oszczędnościowym

Standardowy odbiorca usług bankowych powinien natomiast zwracać uwagę na porównywarki lokat i nauczyć się je przenosić między różnorodnymi instytucjami w formacie multimedialnym. Wtedy osiągnie dość spore korzyści indywidualne. Potencjał negocjacji zwiększa wykorzystanie wielu produktów danego banku, np. rachunku osobistego, karty kredytowej, ubezpieczenia, itp. Wtedy bank może podnieść naturalne oprocentowanie lokat dla lojalnych klientów, chociaż to rzadkość. Faktem jest, że bank umożliwia ochronę przed postępującymi procesami inflacji. Chronisz zatem nadwyżki finansowe własnego gospodarstwa domowego, unikając obniżenia siły nabywczej pieniądza. W tych warunkach bank to absolutne minimum bezpieczeństwa gospodarstwa domowego. Przemyślenie powyższych spraw zagwarantuje ci spokój w świecie ekonomicznych zawirowań.

Na zakończenie

Banki posiadają różną wiarygodność i wcale nie są jedynymi miejscami kreowania większej wartości portfela oszczędnościowego. Warto rozglądać się też za innymi możliwościami zarobkowania.