Rynek kredytów gotówkowych

środa 15 kwiecień antek

Jeżeli przyjrzysz się profesjonalnie rynkowi kredytów gotówkowych zauważysz, że jest to bardzo duża branża, w której istnieją perspektywy na nawiązanie naprawdę uczciwej współpracy. Pożyczkobiorca walczy w pewnym sensie z pożyczkodawcą o jakościowe warunki finansowania potrzeb. Jak zatem poruszać się na rynku kredytów gotówkowych efektywnie, a jednocześnie bezpiecznie długoterminowo?

Obraz nowoczesnego rynku kredytowego

Najważniejszy z punktu widzenia bezpieczeństwa kredytowego jest rynek bankowości detalicznej. Każdy klient ma tutaj do czynienia z nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego, a także kontrolą Narodowego Banku Polskiego. Banki detaliczne niestety mocno sprawdzają pożyczkobiorców. Nie podpisują poważnych umów kredytowych z gospodarstwami domowymi o małym potencjalne dochodowym. Banki posiadają jednak największe zaplecze, jeżeli chodzi o wsparcie dłużnika. Kredyty hipoteczne, pożyczki krótkoterminowe to główne usługi nowoczesnej bankowości detalicznej. Przy sektorze bankowości detalicznej funkcjonuje dodatkowo sektor parabankowy. Branża pozabankowa nie działa w oparciu o prawo bankowe. To sektor powiązany ze zwykłymi działalnościami gospodarczymi, które biorą na siebie większe ryzyko finansowania potrzeb pożyczkobiorców. Parabanki współpracują najczęściej z tymi klientami, których odrzucił bank detaliczny. Parabanki funkcjonują stacjonarnie i coraz częściej wirtualnie. Główne zalety to większa dostępność pożyczek, a główna wada to nadmierne koszty i błyskawiczny proces windykacji w razie wystąpienia problemów ze spłatą zadłużenia. Bardzo ciekawe perspektywy posiada natomiast sektor pożyczek społecznościowych lub inaczej mówiąc prywatnych. To kredyty krótkoterminowe udzielane przez prywatnych inwestorów. Takie umowy są znacznie lepsze dla kredytobiorców, ponieważ mają mniejsze oprocentowanie realne. Pożyczki społecznościowe bazują na umowach cywilnych, również zabezpieczonych majątkiem trwałym, nieruchomościami, samochodami, itp.

Wybór pożyczki wymaga ustalenia stopnia podejmowanego ryzyka

Poznanie nowoczesnego rynku kredytowego daje duże perspektywy finansowania dodatkowych potrzeb. Warto skupić się przede wszystkim na pożyczkach społecznościowych i bankach detalicznych. W ostateczności dopiero na parabankach.