Krótkoterminowe kredyty gotówkowe – czy jest z nimi związane ryzyko?

środa 4 marzec antek

Gotówkowe pożyczki krótkoterminowe mogą być kuszące, jeśli potrzebujesz gotówki jak najszybciej. Po prostu ubiegasz się o pożyczkę, otrzymujesz potrzebne fundusze i spłacasz je w krótkim czasie. Pożyczki te mogą „uratować życie”, gdy próbujesz zebrać fundusze ratunkowe na naprawy samochodów lub rachunki medyczne, nie otrzymując pożyczki z banku, sprawdź najlepsze oferty na https://www.kredytomania.eu.

Jednak pożyczki krótkoterminowe są obarczone ryzykiem - wysokimi opłatami i stopami procentowymi, krótkimi okresami spłaty, potencjalnie pozbawionymi skrupułów pożyczkodawcami - i należy do nich podchodzić z dużą ostrożnością.

Co to jest krótkoterminowa pożyczka gotówkowa?

Krótkoterminowe pożyczki osobiste to pożyczki udzielane z niewielkim lub zerowym zabezpieczeniem, które mają zostać spłacone w ciągu roku lub krócej, czasem tygodni lub miesięcy. Większość wymaga jedynie potwierdzenia zatrudnienia z określoną miesięczną pensją, kontem bankowym i prawem jazdy lub inną formą dowodu osobistego. Ponieważ często nie ma zabezpieczenia, a wymagania kredytowe są niższe, pożyczki te podlegają wyższej stopie procentowej (do 400%) i mogą podlegać innym opłatom i karom.

Wiele z tych pożyczek można szybko uzyskać, a do wyboru jest wielu dostawców. Wystarczy złożyć wniosek (zazwyczaj online) i dowód zatrudnienia lub inne informacje kredytowe, firma je przegląda, podpisuje umowę i otrzymuje pieniądze, często w ciągu zaledwie 24 godzin.

Rodzaje krótkoterminowych pożyczek osobistych

Istnieje szereg rodzajów pożyczek krótkoterminowych, z których każdy ma inną charakterystykę, strukturę opłat i warunki. Jednym z najczęstszych jest pożyczka chwilówka, która zapewnia pożyczkobiorcom gotówkę w oczekiwaniu na kolejną wypłatę. Zwykle jedynym wymaganiem jest potwierdzenie wypłaty, aby udowodnić, że masz pracę. Pożyczki te często wymagają natychmiastowej spłaty - jak tylko wyczyści następną wypłatę - a wiele z nich ma ogromne RRSO i opłaty.

Inny rodzaj pożyczek krótkoterminowych, pożyczka z zabezpieczeniem pod postacią samochodu, umożliwia pożyczkobiorcy wykorzystanie pojazdu jako zabezpieczenia, o ile jest on bezwarunkowo własnością tej właśnie osoby. Pożyczki te zazwyczaj wypłacają tylko ułamek wartości rynkowej samochodu (zwykle do połowy jego wartości) i mogą wiązać się z RRSO na poziomie 300% i okresami spłaty zaledwie 30 dni.

Kredyt w rachunku bieżącym, w którym klienci otrzymują tymczasowe ubezpieczenie w banku o wysokiej stopie procentowej, gdy na ich rachunkach brakuje niezbędnych środków, są również formą pożyczki krótkoterminowej. Podobnie jak kredyty ratalne, w których pożyczkobiorcy mają regularne, częste płatności przez pewien okres do momentu spłaty kapitału i odsetek.

Inne opcje obejmują linie kredytowe, które są przedłużane przez banki lub związki kredytowe w celu rozwiązania tymczasowych problemów z przepływami pieniężnymi, oraz pożyczki pomostowe, które mogą być przydatne podczas transakcji na nieruchomościach, gdy nowy dom został zakupiony, podczas gdy druga nieruchomość jest jeszcze na rynku.