Strict Standards: Only variables should be passed by reference in /home/users/boss/public_html/brakoplat.pl/fp-includes/core/core.fpdb.class.php on line 302
Brak opłat

Lokaty bankowe, czyli jak zyskać zbytnio nie ryzykując

poniedziałek 26 styczeń antek

Inwestycje dają możliwość pomnożenia posiadanych już środków. Można inwestować w bardzo różny sposób i w zależności od jego wyboru będzie to sposób bardziej ryzykowny, z większą możliwością zysku lub też odwrotnie, czyli mniejsze potencjalne zyski, ale również niższe ryzyko takiej inwestycji. Dla tych osób, którzy nie chcą zbytnio ryzykować, na przykład poprzez inwestowanie na giełdzie, ale jednocześnie chcą mieć dość przyzwoite zyski, dobrym rozwiązaniem będą różnego rodzaju lokaty bankowe. Jest to sposób inwestowania bardzo bezpieczny, ponieważ środki nie są inwestowane przez bank zbyt agresywnie, a ponadto mamy gwarancję zwrotu środków nawet w razie niewypłacalności banku, ponieważ środki te są objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Zakładając lokatę nie trzeba też specjalnie znać się na inwestowaniu, gdyż zrobią to za nas specjaliści z banku. Warto jednak orientować się choć trochę w tematyce lokat, ich rodzajach, aby móc wybrać opcję najodpowiedniejszą dla siebie. Oprócz tego warto też oczywiście znać aktualne rankingi, żeby wiedzieć chociażby to, który bank oferuje najkorzystniejsze warunki.

W bankach mamy do wyboru różne rodzaje lokat. Podstawowy podział bierze pod uwagę czas trwania lokat. Są więc lokaty krótkoterminowe oraz długoterminowe. D tych pierwszych należy na przykład lokata miesięczna, kwartalna, zaś do tych drugich zaliczyć można lokatę roczną, czy dwuletnią. Z reguły im większy czas trwania lokaty, tym większe jej oprocentowanie, a po drugie pieniądze dłużej na lokacie pracują. Czasem jednak bardziej opłacalna jest lokata krótkoterminowa. Tak jest na przykład wtedy, kiedy środki będziemy potrzebować w czasie krótszym niż termin zapadalności, czyli końca lokaty. Trzeba mieć bowiem świadomość, że wypłacenie środków przed tym terminem wiąże się z utratą części albo nawet całości wypracowanego zysku. Jeśli środków nie będziemy potrzebować przez długi czas, to możemy skorzystać z tzw. lokaty odnawialnej, w przypadku której zgromadzone środki znowu inwestowane są w kolejną lokatę, ale trzeba sprawdzić, na jakich warunkach, gdyż będą wtedy obowiązywały, takie, jakie są aktualnie w banku, a nie te z czasu otwierania przez nas pierwszej lokaty. Bank może na przykład oferować niższe oprocentowanie. Jeśli już o tym aspekcie mowa, to do wyboru mamy również lokaty z oprocentowaniem stałym, jak i lokaty z oprocentowaniem zmiennym. Już same nazwy sugerują, z czym się to wiąże. W pierwszym przypadku nasz zysk będzie taki, jaki wynika z oprocentowania w dniu zawierania lokaty, zaś w drugim przypadku będzie on zależny od zmian stóp procentowych. W przypadku ich obniżki będzie on mniejszy i to stanowi właśnie ryzyko takiej lokaty, ale z drugiej strony możliwa jest również podwyżka stóp procentowych, co dałoby możliwość uzyskania większych zysków. Możliwe jest również założenie lokaty walutowej, ale tu zyski będą z kolei zależne od aktualnego kursu danej waluty. Wybór lokat różnego rodzaju jest bardzo szeroki, więc nie powinno być ze znalezieniem opcji odpowiedniej dla siebie.


Regulacja budżetu domowego kredytem

czwartek 15 styczeń antek

Praktyka pokazuje, że wiele gospodarstw domowych boryka się z kłopotami dotyczącymi elementów płynności. Brak regulowania indywidualnych zobowiązań na czas w niektórych, oczywiście najbardziej drastycznych przypadkach skutkuje po prostu bankructwem. Aby się na takie kłopoty nie narazić powinieneś posiadać zawsze w obwodzie dodatkowy potencjał finansowania, pochodzący albo z własnych, wygenerowanych wcześniej oszczędności, albo z kredytu gotówkowego udostępnionego przez klasyczny bank detaliczny, ewentualnie działalności funkcjonujące w sektorze parabankowym. W artykule uzyskasz zestaw porad związany z regulowaniem budżetu domowego przede wszystkim kredytem gotówkowym.

Podstawowe założenia kredytowania potrzeb gospodarstwa domowego

Kwestia związana z kredytowaniem potrzeb gospodarstwa domowego nie jest prosta. Masz bowiem do czynienia z ryzykiem finansowym w momencie pozyskiwania zewnętrznego kapitału objętego konkretną umową. Są właściwie dwa rodzaje kredytów, a mianowicie związane z nabyciem majątku trwałego, albo wydatkowane w całości na bieżącą konsumpcję. Pierwszy kredyt posiada wewnętrzne zabezpieczenie na wypadek utraty płynności przez twoje gospodarstwo domowe. W drugim przypadku zabezpieczenia żadnego nie masz. W budżecie domowym klasyczne pożyczki gotówkowe należy zatem ograniczyć do absolutnego minimum. Ich największa zaleta to możliwość wydania otrzymanego kapitału na dowolny cel, a zatem leczenie, spłacenie innych długów, np. u rodziny, sfinansowanie wesela czy innych wydarzeń okolicznościowych. Jeżeli nie posiadasz zbyt dużych oszczędności lub nagle zdarzył ci się duży wypadek kredyt gotówkowy potrafi uratować sprawę. Nie powinien jednak nigdy przekraczać pięćdziesięciu procent ogólnych dochodów gospodarstwa domowego, ponieważ przy drobnych kłopotach stracisz po prostu możliwość regulowania bieżących zobowiązań. Ogólnie rzecz biorąc trzeba ustalić relację pożyczki do dochodów domowych niezależnie od jej rodzaju. Po drugie przygotuj przynajmniej dwa alternatywne scenariusze spłaty. Zapoznaj się też koniecznie z najważniejszymi narzędziami optymalizacji kredytów lub instrumentami zabezpieczającymi twoje interesy. Do najpopularniejszych należy konsolidacja kredytu, jego refinansowanie, wakacje kredytowe, zmiana warunków umowy spłacania rat, itp.

Obserwacja gospodarczych wskaźników krytyczna dla kredytobiorcy

Gospodarstwa domowe pragnące pozyskać kredyt powinny spłacać go w tej samej walucie, w której zarabiają. Obce waluty zwiększają ryzyko wahań wartości kursów walutowych. W takim przypadku raty mogą osiągnąć ogromne kwoty, a ty nie będziesz miał wyboru i będziesz musiał bankowi detalicznemu zapłacić. Poza powyższymi uwarunkowaniami obserwuj rynek stóp procentowych. Im niższe stopy procentowe, tym lepiej z punktu widzenia kredytobiorcy. Obniżone stopy procentowe panują obecnie w gospodarce krajowej. Czy teraz potrafisz wyregulować budżet gospodarstwa domowego kredytem?


Czy warto oszczędzać w banku?

czwartek 8 styczeń antek

Można powiedzieć, że banki detaliczne przeżywają renesans w kategorii zbierania oszczędności społecznych i gwarantowania klientom określonego oprocentowania. Niestety stopa zysku z lokat bankowych pozostawia bardzo wiele do życzenia. Nie dość, że w Polsce lokaty bankowe są objęte podatkiem od zysków kapitałowych w wysokości dziewiętnastu procent to dodatkowo zyski przejada inflacja, którą manipuluje sprawnie Narodowy Bank Polski (bank centralny). Pojawia się zatem pytanie, czy warto oszczędzać w banku, a jeżeli tak, to w jaki sposób robić to efektywnie?

Emocje związane z bankami detalicznymi w nowoczesnym społeczeństwie

Banki detaliczne tracą coraz bardziej zaufanie społeczne. Szczególnie negatywne emocje powstały po ostatnim kryzysie finansowym notowanym na lata 2007-2009. Niektórzy zawodowi ekonomiści twierdzą, że jego skutki są odczuwalne do dnia dzisiejszego i mają w tym sporo racji. Akurat banki detaliczne w Polsce są zwyczajowo odpowiednikami większych korporacji międzynarodowych. Nastawienie na zysk i delikatne naciąganie klientów jest bardzo popularne i znane praktycznie wszystkim osobom mającym codzienne kontakty z bankowością, czy to w formie stacjonarnej czy wirtualnej. Na krajowym rynku bankowości detalicznej nie da się raczej zarobić wielkich pieniędzy, przynajmniej w chwili, gdy posiadasz niewielkie nadwyżki finansowe. Okazję do poprawienia stóp zwrotu mają natomiast ludzie wchodzący na poziom negocjacji z doradcą inwestycyjnym. Kapitał rzędu dwustu tysięcy złotych, pół miliona złotych lub więcej umożliwia uzyskanie wielowymiarowej, maksymalnie korzystnej oferty. Niektórzy ludzie oszczędzają z tego powodu zbiorowo, łączą kapitał rodzinny, aby wejść do standardu bankowości premium, luksusowej. W takich warunkach stopa oprocentowania lokaty podniesiona o kilka punktów procentowych robi wrażenie.

Nauka zarządzania portfelem oszczędnościowym

Standardowy odbiorca usług bankowych powinien natomiast zwracać uwagę na porównywarki lokat i nauczyć się je przenosić między różnorodnymi instytucjami w formacie multimedialnym. Wtedy osiągnie dość spore korzyści indywidualne. Potencjał negocjacji zwiększa wykorzystanie wielu produktów danego banku, np. rachunku osobistego, karty kredytowej, ubezpieczenia, itp. Wtedy bank może podnieść naturalne oprocentowanie lokat dla lojalnych klientów, chociaż to rzadkość. Faktem jest, że bank umożliwia ochronę przed postępującymi procesami inflacji. Chronisz zatem nadwyżki finansowe własnego gospodarstwa domowego, unikając obniżenia siły nabywczej pieniądza. W tych warunkach bank to absolutne minimum bezpieczeństwa gospodarstwa domowego. Przemyślenie powyższych spraw zagwarantuje ci spokój w świecie ekonomicznych zawirowań.

Na zakończenie

Banki posiadają różną wiarygodność i wcale nie są jedynymi miejscami kreowania większej wartości portfela oszczędnościowego. Warto rozglądać się też za innymi możliwościami zarobkowania.