Strict Standards: Only variables should be passed by reference in /home/users/boss/public_html/brakoplat.pl/fp-includes/core/core.fpdb.class.php on line 302
Brak opłat

Czym się różni kredyt od pożyczki

poniedziałek 18 maj antek

Wiele osób uważa, ze kredyt i pożyczka to jedno i to samo. Oba słowa są używane bardzo często, ale wiele z nas nie zdaje sobie z prawy z tego, że tak naprawdę są to dwa różne instrumenty finansowe. Pożyczka to nie to samo co kredyt, a kredyt to nie to samo co pożyczka. Trzeba wiedzieć, czy się od siebie różnią te dwa pojęcia.

Kredyt jest formą odstąpienia jakiejś kwoty pieniężnej dłużnikowi, czyli osobie, która chce te pieniądze przyjąć, pod warunkiem, że dłużnik te pieniądze zwróci w określonym w umowie czasie. Kredyt może występować pod wieloma postaciami. Może być to zwykły kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny, kredyt na samochód, czy też kredyt konsolidacyjny. Zasadnicza różnica jaka występuje pomiędzy kredytem, a pożyczką to różnica dotycząca innych przepisów jakie regulują te dwa instrumenty finansowe. Kredyt ma uregulowania w prawie bankowych. Z pożyczką jest inaczej. Jest ona uzależniona od przepisów kodeksu cywilnego. Kredytu mogą udzielać tylko i wyłącznie instytucje finansowe takie jak banki, czy też skoki. W przypadku pożyczki może być ona udzielana nie tylko przez bank i skok, ale też przez inne podmioty gospodarcze, instytucje, osoby prawna i osoby fizyczne. Do przyznania kredytu musimy określić na jaki cel będą przeznaczone pieniądze. W przypadku kredytu zawsze musi być określony termin, kiedy musimy zwrócić pożyczone pieniądze. Z pożyczką jest inaczej. Termin spłaty nie wymaga dokładnego określenia.

Pożyczka przekazywana jest na własność pożyczkobiorcy. W przypadku kredytu pieniądze stają się własnością kredytobiorcy i są one przekazane tylko na pewien czas. Forma zawarcia umowy w przypadku kredytu i pożyczki również się od siebie różnią. W przypadku kredytu umowa musi być zawarta w formie pisemnej. W przypadku pożyczki można pożyczyć pieniądze bez podpisywania umowy. Umowa może zostać zawarta w formie ustnej, jeśli jest to kwota do 500 złotych. W przypadku wyższej sumy powinna być podpisana umowa.

Co jest bardziej korzystne- kredyt, czy pożyczka?

Wielu z nas zastanawia się, co jest bardziej opłacalne, kredyt, czy też pożyczka. Jeżeli chodzi o kredyt udzielają go banki i instytucje pozabankowe. Zawsze, kiedy chcemy wziąć kredyt powinniśmy sprawdzić daną instytucję. Zdarzają się sytuacje, kiedy chętnie jest nam udzielany kredyt, ale na bardzo złych warunkach. Trzeba mieć to na uwadze. Pożyczki może nam udzielić osoba fizyczne, rodzina, a także zupełnie obca nam osoba. Jeśli pożyczymy pieniądze od rodziny zazwyczaj nie naliczą nam żadnych odsetek. Ile pożyczymy tyle oddamy. Biorąc kredyt zawsze związane jest z tym naliczenie nam odsetek. W obu przypadkach trzeba jednak spłacić pożyczone pieniądze. W przypadku kredytu mamy określony termin spłaty, z którego musimy się wywiązać, bo w przeciwnym wypadku będą nam cały czas naliczane odsetki. Bez względu na to, czy wybierzemy kredyt, czy też pożyczkę powinniśmy mieć pewność, że będziemy w stanie je spłacić.