Strict Standards: Only variables should be passed by reference in /home/users/boss/public_html/brakoplat.pl/fp-includes/core/core.fpdb.class.php on line 302
Brak opłat

Kredyt gotówkowy – korzyści i ryzyko

środa 3 luty antek

Co to jest kredyt gotówkowy na dowolny cel?

Zobowiązanie finansowe udzielane kredytobiorcy przez banki, które może być przeznaczone na dowolny cel to kredyt gotówkowy. Polski system bankowy rozróżnia trzy główne rodzaje takich kredytów, a są to:

kredyty gotówkowe - udzielane na wskazany rachunek bankowy albo w formie gotówki,
kredyty w rachunku bieżącym - możliwe tylko, gdy klient posiada w banku konto (tzw. debet w koncie)
kredyt gotówkowy w formie karty kredytowej, która jest wydawana do konta.

W celu zabezpieczenia spłaty kredytu banki stosują takie zabezpieczenie jak:

weksel in blanco
poręczenie osób trzecich - tzw. podżyrowanie kredytu
zawieranie ubezpieczenia od następstw nieprzewidzianych zdarzeń losowych.

Korzyści wynikające z zaciągnięcia kredytu.

Niewątpliwie największą korzyścią z zaciągnięcia kredytu jest fakt, że otrzymane pieniądze można wydać na dowolny cel, ponieważ bank nie interesuje się tym, w jaki sposób konsument wykorzysta przyznany mu kredyt. Brak wymogu posiadania wkładu własnego, niezależnie od pożyczanej sumy to z pewnością kolejny powód, dla którego wzięcie kredytu kusi, szczególnie, gdy zależy nam na szybkim zastrzyku gotówki. Procedury przyznania kredytu są proste i stosunkowo szybkie, ponieważ banki - a przynajmniej większość – nie wymaga szczególnych zabezpieczeń. Do tego wcześniejsza spłata zaciągniętego kredytu nie wymaga uiszczania za to dodatkowej opłaty. Można to również zaliczyć to korzyści, jakie niesie kredyt gotówkowy

Największe wady wynikające z zaciągnięcia kredytu.

Nie może być jednak tak, że coś daje same korzyści a nie ma żadnego ryzyka. Tak samo przedstawia się również zaciągnięcie kredytu. O ile łatwo jest go otrzymać i przeznaczyć na dowolny cel, reszta może już nie wyglądać tak różowo. Niewątpliwie wszystkie wymienione wyżej zalety są w stanie przyćmić wady, jakie posiada kredyt gotówkowy. Największą wadą jest niestety oprocentowanie uzależnione od czynników takich jak długość, wysokość raty i sama suma kredytu.

Dla niektórych kredytobiorców istotną wadą może być też to, że kredyty są przyznawane wyłącznie w PLN tak jak na http://www.splatka.pl/. Wielką niedogodnością są również naliczane przez bank odsetki w przypadku wystąpienia opóźnień w spłacie, skutkiem tego rata kredytu wzrasta.