Strict Standards: Only variables should be passed by reference in /home/users/boss/public_html/brakoplat.pl/fp-includes/core/core.fpdb.class.php on line 302
Brak opłat

Jak przedsiębiorca powinien przygotować się do pozyskania kredytu w banku?

wtorek 21 marzec antek

Pozyskanie profesjonalnego kredytu przez właściciela działalności gospodarczej jest najczęściej niezbędne dla przyśpieszonego rozwoju biznesu. Przedsiębiorca to szczególny podmiot na rynku kredytowym. Podlega bowiem dość skomplikowanym analizom niezbędnym do nawiązania długoterminowej współpracy. Bankowe metody oceny zdolności kredytowej właścicieli działalności gospodarczych charakteryzują się specyficznymi właściwościami. W artykule poznasz czynniki wpływające na zdobycie opłacalnych pożyczek przez przedsiębiorców.

Każdy właściciel biznesu powinien przygotować się do oceny zdolności kredytowej. Najczęściej ocena zdolności kredytowej występuje w strukturze ilościowej oraz jakościowej. W metodzie jakościowej oceny przedsiębiorcy uwzględnia się efektywność branży i potencjał sprzedaży produktów. Banki monitorują również kontakty z dostawcami oraz zaawansowane relacje zachodzące w grupie docelowej. Na pewno produkt lub usługa przedsiębiorcy zostanie zestawiona z konkurencyjnymi rozwiązaniami. Klasyfikacja jakościowa przedsiębiorcy jest bardzo istotna w perspektywie udzielania większych kredytów. W takim przypadku bank detaliczny angażuje się w charakterze dużego inwestora, ale bez wpływu na zarządzanie. W wielu klasyfikacjach jakościowych bierze się pod uwagę nawet styl zarządzania, np. autorytarny lub demokratyczny, w tym dotychczasową historię współpracy z różnymi instytucjami finansowymi. Jakościowa analiza to jedna sprawa. Kolejny punkt to analiza finansowa, inaczej ilościowa. W analizie finansowej studiuje się wszystkie wskaźniki odpowiedzialne za wynik ekonomiczny działalności gospodarczej, w tym płynność. Akurat płynność odpowiada w analizie ilościowej za możliwość regulowania rat w terminie. Przedsiębiorca przedstawia również dane o innym zadłużeniu, o opłacalności sprzedaży. Jeżeli wprowadzasz na rynek nowy biznes przygotuj profesjonalny biznesplan. To bardzo duże ułatwienie przy pozyskiwaniu średniej wielkości kredytów.

Większy przedsiębiorca współpracuje nie tylko z bankami detalicznymi przy pozyskiwaniu dodatkowego kapitału. Przed właścicielami działalności gospodarczych otwiera się potencjał całego rynku kapitałowego na czele z emisją obligacji korporacyjnych, czy akcji. Niestety wejście na Giełdę Papierów Wartościowych wymaga dopełnienia wielu, najczęściej kosztownych formalności. Mniejsze podmioty korzystają z rynku alternatywnego obrotu NewConnect. Zdolność kredytowa przedsiębiorcy, a zdolność kredytowa osoby fizycznej to nieco inne wartości, jednak wszystko opiera się na analizie, czy dany kredytobiorca jest w stanie regulować terminowo zobowiązania. Bez tego nie ma mowy o nawiązaniu korzystnej współpracy.

Przedsiębiorca z solidnymi wskaźnikami ilościowymi oraz jakościowymi otrzyma na pewno większy kredyt od właściciela biznesu z problemami ekonomicznymi. A zatem im lepiej się rozwijasz, tym więcej pieniędzy otrzymujesz. W sytuacji kryzysowej musisz udowodnić, że twoje działania dotyczące restrukturyzacji przynoszą pozytywne wyniki. Wtedy z dużym prawdopodobieństwem otrzymasz kredyt ratunkowy dla biznesu. Najgorsze ryzyko występuje w zerwaniu umowy przez bank już w trakcie trwania inwestycji. To możliwe, kiedy od firmy wycofają się, np. kluczowi klienci. Przy korzystaniu z bankowego kredytu w perspektywie działalności gospodarczej skupiaj się na otoczeniu wewnętrznym i zewnętrznym, a także analizuj ryzykowne procesy. To ważne dla zabezpieczenia rentowności. Co myślisz o kredytach dla biznesu?