Strict Standards: Only variables should be passed by reference in /home/users/boss/public_html/brakoplat.pl/fp-includes/core/core.fpdb.class.php on line 302
Brak opłat

Najważniejsze normy prawne odnoszące się do udzielania kredytów gotówkowych

poniedziałek 29 maj antek

Funkcjonowanie kredytów gotówkowych w nowoczesnej gospodarce to standard. Zadłużenie gospodarstw domowych zdecydowanie rośnie na przestrzeni ostatnich lat. Roczna suma pożyczek krótkoterminowych to kilka miliardów złotych, z czego duża część zysków przypada prywatnym firmom pożyczkowym, czyli parabankom. Udzielanie kredytów gotówkowych jest tylko częściowo regulowane w instytucjach pozabankowych. Warto jednak poznać najważniejsze normy prawne odnoszące się do udzielania kredytów gotówkowych, aby lepiej zabezpieczyć budżet gospodarstwa domowego. W artykule poznasz również pożądane zmiany prawne w odniesieniu do pożyczek krótkoterminowych.

Charakterystyka głównych norm prawnych z rynku kredytowego

Prawo bankowe reguluje funkcjonowanie banków detalicznych. Z tego powodu banki detaliczne dokładnie monitorują zdolność kredytową klientów i odrzucają zbyt ryzykowne wnioski. Prywatnych firm pożyczkowych prawo bankowe natomiast nie dotyczy, co zapewnia większą elastyczność przy rozpatrywaniu wniosków pożyczkobiorców. Łamanie norm prawa bankowego wpływa bezpośrednio na funkcjonowanie praktycznie całej gospodarki, ponieważ banki detaliczne zarządzają również depozytami (oszczędnościami) gospodarstw domowych. Udzielanie zbyt ryzykownych pożyczek zaburza działalność banków i prowadzi do pogorszenia płynności. Regulacje to zatem bardzo właściwe podejście.

Normy prawne dedykowane prywatnym firmom pożyczkowym

Standardowo przy udzielaniu pożyczek gotówkowych stosuje się normy ustawy o kredycie konsumenckim. To bardzo ciekawy dokument, w którym widać wszystkie obowiązki informacyjne pożyczkodawców, a także odpowiedzialność za podawanie wskaźnika RRSO niezbędnego do porównywania kredytów gotówkowych w przestrzeni krajowej oraz międzynarodowej. O kosztach pozaodsetkowych mówi natomiast ustawa antylichwiarska, która w dużym stopniu reguluje stawki spotykane na rynku kredytów krótkoterminowych. Ustawa antylichwiarska zabezpiecza szczególnie interesy kredytobiorców. Wszelkie spory pomiędzy kredytodawcami, a kredytobiorcami rozpatruje się w parabankach na zasadzie kodeksu cywilnego. W przypadku podpisania zbyt ryzykownej umowy wystarczy z niej wyjść w dwutygodniowym, ustawowym terminie. Poznanie głównych ustaw to droga do uzyskania uczciwego kredytu gotówkowego. Zyskujesz również przewagę przy negocjacjach, bo widzisz, jaka oferta jest powiązana z właściwymi paragrafami.

Warto poznać przepisy dotyczące udzielania kredytów gotówkowych

Normy prawne na rynku pożyczek krótkoterminowych to ochrona kredytobiorców, ale też pewne ograniczenie. Wiele prywatnych firm pożyczkowych odchodzi od niektórych reguł prawnych, co powoduje duże dysproporcje w kosztach umów o kredyty gotówkowe. Ustawa o kredycie konsumenckim, prawo bankowe, wytyczne Komisji Nadzoru Finansowego, a także ustawa antylichwiarska i kodeks cywilny to najważniejsze dokumenty, z którymi powinieneś się zapoznać. Dzięki temu unikniesz wielu problemów formalnych przy wyborze uczciwego kredytodawcy.