Strict Standards: Only variables should be passed by reference in /home/users/boss/public_html/brakoplat.pl/fp-includes/core/core.fpdb.class.php on line 302
Brak opłat

Praktyczne zasady ochrony kredytobiorcy

poniedziałek 10 lipiec antek

Funkcjonowanie na rynku kredytowym nie jest zawsze łatwe i wymaga dużego zaangażowania pod względem dopełnienia niezbędnych formalności przy podpisywaniu umowy. Każdy kredytobiorca chce naturalnie zabezpieczyć maksymalnie interesy ekonomiczne budżetu domowego. Jakie techniki ochrony masz w ogóle do dyspozycji w przestrzeni krajowej? W artykule poznasz praktycznie zasady ochrony kredytobiorcy z uwzględnieniem aktualnych norm prawnych.

Monitorowanie wiarygodności kredytodawców niezbędne

W pierwszej kolejności możesz bez problemów monitorować wiarygodność pożyczkodawców. Bankom komercyjnym ufa się z reguły, ponieważ odpowiadają przed Komisją Nadzoru Finansowego, a także przed prawem bankowym i wieloma innymi rozporządzeniami. Kontrola banków komercyjnych jest w Polsce na wysokim poziomie. Dzięki temu ostatni kryzys finansowy nie spowodował zbyt dużego zamieszania w narodowej gospodarce. Za wiarygodność pożyczkodawcy odpowiada przede wszystkim struktura kapitału. Po zmianach prawnych nie można prowadzić firmy pożyczkowej bez wniesienia kapitału zakładowego. Większość firm pożyczkowych to obecnie spółki z pełną księgowością i kapitałem zakładowym. Komisja Nadzoru Finansowego również sprawniej monitoruje podejrzane podmioty i wszczyna wobec nich postępowania wyjaśniające. Na nieuczciwe firmy pożyczkowe wskazują też sami kredytobiorcy w dyskusjach internetowych, a także lista ostrzeżeń KNF i aktualności Związku Firm Pożyczkowych. Jeżeli regularnie korzystasz z pożyczek warto zainteresować się wskazanymi instytucjami i raportami branżowymi. Czytanie umów kredytowych to bardzo ważna zasada, o której niestety wielu kredytobiorców zapomina. To jeden z najważniejszych problemów przy nawiązywaniu współpracy z parabankami.

Odgórna ochrona prawna coraz bardziej skuteczna

Po zmianach ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym ochrona kredytobiorcy jest praktycznie odgórna. Nie masz bowiem do czynienia z zawyżonymi kosztami pozaodsetkowymi i opłatami windykacyjnymi. Większe regularne branży to ogromna korzyść dla przeciętnego konsumenta. Jeżeli nie musisz obawiać się niekorzystnych kosztów pozaodsetkowych w umowach kredytowych, wtedy praktycznie każdy pożyczkodawca jest w stanie zaspokoić twoje potrzeby. Związek Firm Pożyczkowych potwierdza, że po zmianach prawnych na rynku kredytowym wiele nieuczciwych i nierentowych podmiotów zakończyło prowadzenie działalności. Przy aktualnych normach prawnych nie da się stracić już całości majątku przy zaburzeniach płynności w spłacie zobowiązania. Dotychczas największym problemem w Polsce była lichwa. Teraz pożyczki lichwiarskie przeniosły się zdecydowanie do szarej strefy. Na ten punkt trzeba bardzo uważać. Korzystanie z niezarejestrowanych pożyczkodawców na podstawie mało etycznych umów cywilnych to dalej ogromne zagrożenie dla majątku rodzinnego.

Trzeba uważać na nadmierne regulacje

Największe zagrożenie zmian prawnych na rynku kredytowym to ograniczenie dostępności do taniego pieniądza. Ochrona kredytobiorcy nie może pójść po prostu za daleko, ponieważ regularne cenowe w branży wywołują też negatywne konsekwencje, chociażby w postaci monopolu gigantów pożyczkowych, przedsiębiorstw z przewagą międzynarodowego kapitału. Ochrona kredytobiorcy wymaga przede wszystkim edukacji, dopasowania przepisów do aktualnych norm technologicznych, społecznych, ekonomicznych, komunikacji z całym sektorem. Publiczne ostrzeżenia oraz rejestry nieuczciwych firm pożyczkowych to bardzo pożyteczna praktyka. Czy twoim zdaniem ochrona kredytobiorcy w Polsce jest obecnie na dobrych warunkach?