Strict Standards: Only variables should be passed by reference in /home/users/boss/public_html/brakoplat.pl/fp-includes/core/core.fpdb.class.php on line 302
Brak opłat

Kredyt hipoteczny wady i zalety

piątek 2 kwiecień antek

Coraz więcej młodych ludzi dopiero rozpoczynających swoją drogę zawodową chce się usamodzielnić i już na tym etapie zadaje sobie pytanie wynająć czy kupić mieszkanie. Często zasięgnięcie opinii rodziny czy znajomych budzi więcej wątpliwości niż ułatwia podjęcie decyzji. Ponieważ sytuacja życiowa i finansowa każdego z nas jest inna nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest analiza całej swojej sytuacji zawodowej i finansowej. Oczywiście kupno mieszkania za gotówkę nie wchodzi w rachubę w grę wchodzi tylko kredyt i w tym przypadku kredyt hipoteczny, który de facto jest najtańszym kredytem na rynku jednak też jednym z najtrudniejszych do otrzymania. Największą trudnością może być konieczność posiadania wkładu własnego który na tą chwilę wynosi aż 20 procent wartości nieruchomości. Niestety biorąc pod uwagę wysokie ceny mieszkań nie każdy posiada takie środki. Dlatego wiele młodych osób decyduje się tymczasowo wynająć mieszkanie aby uzbierać odpowiednią kwotę i móc ubiegać się o kredyt hipoteczny. Niestety koszty związane z wynajmem też są bardzo duże.

Chcąc kupić własne mieszkanie decyzję powinniśmy podjąć znając wszystkie plusy i minusy tego rozwiązania, żeby uniknąć sytuacji, że na szybko musimy skądś zdobyć dodatkowe środki.

Zalety kredytu hipotecznego

Największa zaletą, ale też motywacją do zaciągnięcia kredytu hipotecznego, jest możliwość zamieszkania na swoim dużo wcześniej niż uda nam się uzbierać taką kwotę pieniędzy by mieszkanie kupić za gotówkę Rozpoczynając samodzielne życie często w pierwszej kolejności decydujemy się na wynajęcie mieszkania, jednak sytuacja ta w dużej mierze nas ogranicza z uwagi na to że nie możemy w dowolny sposób zarządzać i decydować o tym mieszkaniu. Z czasem też zdajemy sobie sprawę z tego że koszty związane z wynajęciem mieszkania są w wysokości raty kredytu, gdzie płacilibyśmy za coś co jest nasze.

Innym argumentem przemawiającym za kredytem hipotecznym jest jego cena oraz długi okres spłaty. W obecnej chwili jest to najtańszy sposób pozyskania finansowania na nieruchomość. Oprocentowanie kredytów hipotecznych jest ponad dwukrotnie niższe niż kredytów konsumenckich. Dodatkowo okres kredytowania możemy rozłożyć nawet na 30 lat co za tym idzie miesięczna rata może być naprawdę niska w porównaniu do opłat najmu i nie wpłynie jakoś znacząco na nasz domowy budżet.

Wady kredytu hipotecznego

Każdy produkt bankowy niesie ze sobą zarówno zalety jak i wady. Największą z nich jest, starając się kredyt hipoteczny musimy posiadać wkład własny w wysokości minimum 10% wartości nieruchomości. Dla osób na początku swojej drogi zawodowej nazbieranie wkładu własnego może zająć nawet i kilka lat.

Poza wkładem własnym musimy również spełniać wymogi banków odnośnie dochodów i posiadać zdolność kredytową. Bank bardzo dokładnie analizuje naszą formę zatrudnienia oraz nasze wynagrodzenie. Może się zdarzyć tak, że chcemy kupić mieszkanie za 400 000 zł, a nasza zdolność kredytowa wynosi 300 000 zł i nie mamy aż tyle wkładu własnego. W takiej sytuacji Bank wyda nam decyzje odmowną. Banki jednak zmieniają sposób liczenia zdolności, co może skutkować zmniejszeniem/zwiększeniem naszej zdolności.

Jak było wspomniane jednym z plusów kredytu jest możliwość rozłożenia spłaty nawet na 30 lat. Niestety z drugiej strony to też jest wadą kredytu. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak potoczy się nasze życie i droga zawodowa na przestrzeni 30 lat, a my jesteśmy zobowiązani do terminowej spłaty kredytu.

Ostatnią wadą kredytu hipotecznego są dodatkowe opłaty związane z kosztami obsługi i uruchomienia kredytu. Często oprócz wkładu własnego, musimy zapłacić prowizję bankową za udzielenie kredytu, wycenę nieruchomości czy chociażby podatek PCC. Warto zatem wypytać o wysokości opłat dodatkowych jeszcze przed podpisaniem umowy rezerwacyjnej.


Podstawowe informacje przed zaciągnięciem kredytu

środa 3 luty antek

Myślisz o zaciągnięciu kredytu gotówkowego na pokrycie wydatków lub dokonaniu dużego zakupu? Jest wtedy wiele informacji, które musisz zrozumieć, zanim podejmiesz jakiekolwiek decyzje. Niezależnie od tego, czy myślisz o zaciągnięciu małej, czy dużej pożyczki, zawsze chcesz uzyskać najlepszą możliwą ofertę. Oznacza to uzyskanie pożyczki o najniższym oprocentowaniu i najniższych opłatach. Ale jak to zrobić? Jakie czynniki wpływają na proces podejmowania decyzji przez pożyczkodawcę podczas rozpatrywania wniosku o pożyczkę?

To tylko kilka pytań, na które musisz być w stanie odpowiedzieć przed zaciągnięciem jakiejkolwiek pożyczki. Poniższy przewodnik zawiera szczegółowe informacje na temat różnych rodzajów kredytów, sposobu podejmowania decyzji kredytowych oraz tego, co można zrobić, aby uzyskać najlepsze warunki pożyczki kredytu. Zapoznaj się z nim!

Chcesz dostać kredyt?

W takim razie pierwszą rzeczą, którą musisz zrozumieć, jest dokładnie to, czym jest kredyt gotówkowy. Pożyczka to pieniądze udzielone osobie lub firmie przez inny podmiot, które muszą zostać spłacone, zwykle z odsetkami dodanymi do pożyczonej kwoty głównej. Pożyczki mogą być krótkoterminowe lub długoterminowe i mogą być udzielane na niewielką kwotę lub na dużą kwotę. Wielu pożyczkodawców korzysta z kredytu przy podejmowaniu decyzji o udzieleniu pożyczki, ale istnieją opcje, takie jak chwilówki, które nie korzystają z kredytu. Istnieją również pożyczki zabezpieczone, które wymagają zabezpieczenia, a także pożyczki niezabezpieczone, które tego nie wymagają.

Jak działa proces zaciągania kredytu?

Pierwszym krokiem do uzyskania pożyczki jest wystąpienie o nią. Kredyty są udzielane przez:

  • firmy udzielające kredytów hipotecznych,
  • banki,
  • pożyczkodawcy,
  • lombardy,
  • różne inne instytucje finansowe.

Składając wniosek o pożyczkę, musisz spełnić wszelkie kryteria, które pożyczkodawca uzna za niezbędne, aby kwalifikować się do pożyczki u niego. Dla większości pożyczkodawców oznacza to dobry kredyt. W przypadku pożyczkodawców, którzy korzystają z kredytu przy podejmowaniu decyzji dotyczących pożyczki, im lepsza ocena kredytowa, tym lepsze oprocentowanie otrzymasz. Inne firmy udzielające pożyczek, na przykład firmy udzielające szybkich pożyczek, nie korzystają z kredytu przy podejmowaniu decyzji o pożyczce. Zamiast tego wymagają, abyś miał rachunek bieżący o dobrej kondycji i dowód dochodów. Po złożeniu wniosku i uzyskaniu zgody na pożyczkę otrzymasz pożyczone pieniądze i będziesz musiał dokonywać płatności do momentu spłaty kapitału. Nie zapominaj, że w końcu zwrócisz więcej pieniędzy niż pożyczyłeś, ponieważ instytucja finansowa pożyczająca Ci pieniądze naliczy odsetki.

Na co mogę przeznaczyć pieniądze z kredytu?

O ile w umowie pożyczki nie określono, że pożyczka ma być przeznaczona na coś, możesz użyć pożyczki na wszystko, na co chcesz ją przeznaczyć. Nie oznacza to, że powinieneś zaciągnąć pożyczkę, iść i wydawać pieniądze lekkomyślnie. Musisz spłacić pożyczkę, więc jeśli beztrosko wydasz pieniądze, prawdopodobnie będziesz tego żałować. Jakie są niektóre z najczęstszych rzeczy, na które ludzie biorą kredyt? Ludzie używają pożyczek, aby kupić dom, samochód, zapłacić za towary lub usługi lub pomóc w pokryciu wydatków do następnej wypłaty. Jest oczywiście cała masa powodów, dla których taki kredyt gotówkowy może być potrzebny i dla każdego z nas może być inny, ale równie ważny. Najważniejsze jest zdroworozsądkowe podejście do tematu, by nie popaść w cykl zadłużeń – co może być negatywnym wpływem kredytów na sytuacje finansową.