Jak prawidłowo podchodzić do analizy kredytu gotówkowego?

Funkcjonowanie kredytobiorcy na rynku kredytowym to wcale nie takie proste zadanie. Musisz bowiem nauczyć się właściwej analizy ofert pożyczkodawców. To najczęściej generuje wiele problemów organizacyjnych. Prawidłowe podejście do analizy kredytu gotówkowego bywa zbawienne z perspektywy naprawdę wielu budżetów domowych. Dlaczego? W artykule poznasz metody analizy kredytu gotówkowego i po prostu nie popełnisz krytycznych błędów ekonomicznych.

Zdobywaj możliwie najwięcej informacji o kredycie gotówkowym

Zacznijmy od tego, że wszyscy kredytodawcy spotykani na krajowym rynku muszą przekazywać potencjalnym kredytobiorcom niezbędne informacje dotyczące całkowitych kosztów zobowiązania. A zatem już przed podpisaniem umowy kredytowej wiesz praktycznie na 100%, ile zapłacisz. Najpopularniejszy wskaźnik to oczywiście RRSO i należy kierować się jego porównywaniem w sektorze bankowości detalicznej i w sektorze parabankowym. Należy też zrozumieć, że kredyty gotówkowe występują nie tylko w klasycznych bankach, ale również instytucjach pozabankowych działających w oparciu o kapitał prywatny. W czym zatem leżą kluczowe różnice między kredytem gotówkowych ze wskazanych ofert? Banki detaliczne posługują się każdorazowo normami wyznaczanymi przez prawo bankowe, a także rekomendacjami wydawanymi przez Narodowy Bank Polski (bank centralny) i Komisję Nadzoru Finansowego. A zatem banki detaliczne nie mogą udzielać bardzo ryzykownych kredytów gotówkowych. Każdy kredytodawca jest analizowany pod względem wydajności budżetu domowego. W parabankach natomiast mniejszy nacisk kładzie się na historię kredytową, a większy na zabezpieczenia majątkowe długoterminowej umowy kredytowej. W parabankach dostępność kredytów jest bardzo duża, jednak z reguły znacznie poważniej ryzykujesz.

Oprocentowanie to niestety za mało, musisz wiedzieć więcej

Nie kieruj się tylko pojęciem oprocentowania kredytu gotówkowego podczas jego dokładnej analizy. Musisz wiedzieć, że oprocentowanie nie świadczy o całym koszcie zobowiązania. Najczęściej dochodzi do tego duża prowizja banku (spotyka się jednak sporo ofert bezprowizyjnych, banki po prostu rezygnują z takiej opłaty). Do tego masz do czynienia z ubezpieczeniem kredytu. Banki i parabanki zabezpieczają się w ten sposób, np. przed śmiercią klienta. Z perspektywy klienta, który zaciąga krótkoterminowe lub długoterminowe zobowiązanie najlepsze ubezpieczenie to te chroniące przed utratą dochodu. W takiej sytuacji to ubezpieczyciel przejmie na siebie odpowiedzialność za regulowanie bieżących zobowiązań. Wiele parabanków stosuje również opłatę za rozpatrzenie wniosku kredytowego. Jeżeli wniosek jest rozpatrzony negatywnie, wtedy ponosisz dodatkową stratę. Należy na takie podmioty uważać i zawczasu ocenić niezwykle dokładne swoje szanse na pozyskanie wartościowego kredytu gotówkowego.

Analiza kredytu gotówkowego w internecie

W rzeczywistości multimedialnej masz do czynienia z porównywarkami kredytów gotówkowych, chwilówek i innych form pożyczek. Poza tym korzystaj z opinii dotychczasowych klientów, monitoruj wiarygodność instytucji pożyczkowej w najpopularniejszych rejestrach działalności gospodarczych, a ostatecznie nie zapomnij o przejrzeniu ostrzeżeń widocznych na stronie Komisji Nadzoru Finansowego. Wiele darmowych poradników o zaciąganiu kredytu gotówkowego znajdziesz również na serwisie Narodowego Banku Polskiego. Większa wiedza pozwala bardzo bezpiecznie zaciągać kredyty gotówkowe i nie tylko. Jak podchodzisz do tematu analizy pożyczek krótkoterminowych i czy wykorzystasz wskazówki?