Jak wziąć kredyt hipoteczny

W momencie kiedy wymarzymy sobie własne mieszkanie decydujemy się zazwyczaj na zaciągnięcie kredyt hipotecznego. Na podjęcie takiej decyzji warto się wczesnej przygotować chociażby po to aby wiedzieć na jaką wysokość rat miesięcznych będzie nas stać oraz jakie fundusze będą nam potrzebne aby udało się nam zrealizować mieszkaniowe plany.

Wkład własny w kredycie hipotecznym

Chcąc ubiegać się o kredyt hipoteczne musimy pamiętać o tym, że bardzo ważne jest to aby posiadać oszczędności czy też inaczej mówiąc wkład własny. Niestety dziś banki nie pożyczają pieniędzy na całą inwestycję co więcej wymagana wysokość wkładu własnego jest coraz wyższa. W związku z powyższym musimy pamiętać że pierwszym krokiem w zaciągnięciu kredytu jest zgromadzenie odpowiedniej kwoty wkładu własnego. Po zaciągnięciu kredytu hipotecznego nasza zdolność kredytowa będzie w dużej mierze nadszarpnięta o ile nie do końca wyczerpana, dlatego też jeżeli chcemy pożyczyć od banku pieniądze również na jego wyposażenie może się okazać że żaden bank nam go nie udzieli. Minimalna wysokość wkładu własnego jaki musimy mieć aby móc ubiegać się o kredyt hipoteczny wynosi 20 proc wartości mieszkania. Niektóre banki decydują się na sfinansowanie transakcji gdzie kredytobiorca posiada mniejszy wkład własny np. 10 proc. Wówczas musimy liczyć się z tym, że mamy zdecydowanie mniejszy wybór banków, a koszty kredytu mogą być znacznie większe. Banki oferują kredyt na zdecydowanie lepszych warunkach osobom które większą cześć nakładów wyłożyły z własnej kieszeni. Wyższy wkład własny wiąże się z niższą marżą a co za tym idzie niższymi kosztami pożyczanych pieniędzy.

Maksymalna wysokość kredytu hipotecznego

Wysokość kredytu hipotecznego uzależniona jest od dwóch czynników. Po pierwsze od wartości nieruchomości po drugie od zdolności kredytowej klienta. W momencie ubiegania się o kredyt hipoteczny najważniejsza jest nasza zdolność kredytowa. Każdy bank stosuje własną metodę jej obliczania dlatego też jeżeli w jednym banku otrzymamy decyzję negatywną nie jest to jeszcze koniec w świata, ponieważ drugi bank może być dla nas bardziej przychylny. Poza dochodami na zdolność kredytową mogą wpływać również inne czynniki jak np. miejsce zamieszkania, wiek, stan cywilny, liczba dzieci czy też sytuacja finansowa współkredytobiorców oraz wysokości innych zadłużeń i zobowiązań. Poszukując wymarzonego mieszkania musimy chociaż orientacyjnie znać swoją zdolność kredytową aby wiedzieć jaka może być wartość naszego nowego mieszkania. W tym przypadku dużą pomocą może być dla nas profesjonalny doradca finansowy. Na tym etapie możemy dowiedzieć się również jaka będzie w przybliżeniu miesięczna rata naszego kredytu oraz dodatkowe koszty związane z zaciąganym kredytem. Pamiętajmy również o tym, że jako kredytobiorcy możemy w pewnym stopniu poprawić swoją zdolność kredytową. Ten ruch może nam się opłacić gdy konieczne będzie dostarczenie do banku wszystkich dokumentów podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny.