Kredyty gotówkowe i ich przeznaczenie

Coraz większa ilość ofert na kredyty gotówkowe cieszy przede wszystkim zainteresowane ich uzyskaniem osoby. Dzięki dużej konkurencji mogą liczyć na to, że proponowane przez banki warunki będą dla nich atrakcyjne.

Formalności i wymagania banków

Obecnie banki rezygnują ze zbyt wielu wymagań stawianych klientom, co zazwyczaj powodowało, iż przed złożeniem wniosku musieli załatwić sporą ilość zaświadczeń i innych niezbędnych dokumentów. W przypadku wielu kredytów gotówkowych nie ma konieczności składania zaświadczeń o zarobkach, wystarczy jedynie oświadczenie o dochodach, zaś w przypadku klientów bankowości elektronicznej nie przedstawiają oni żadnych dokumentów. Ma to związek przede wszystkim z czasem, jaki jest potrzebny na przygotowanie i rozpatrzenie wniosku. Nikt nie ma ochoty czekać na decyzje banku kilka czy kilkanaście dni, dzisiaj czas liczony jest raczej w minutach. Wiele banków chcąc przyciągnąć uwagę klientów określa termin rozpatrzenia wniosku na kwadrans lub pół godziny, a jeżeli nie zostanie on dotrzymany z winy banku, klient otrzymuje premię. To jeden z dość popularnych chwytów marketingowych, mających na celu przede wszystkim zainteresowanie ofertami jak największej ilości osób.

Na co klienci zaciągają kredyty?

Kredyty gotówkowe zaliczają się do kredytów konsumpcyjnych, na dowolny cel. Klient zaciągając zobowiązanie nie tłumaczy się, na co są mu potrzebne pieniądze. Uzyskane z kredytu pieniądze może wydać na remont, wycieczkę czy inny cel. Co pewien czas jednak przeprowadzane są wśród klientów banków ankiety, co pozwala na określenie celów, na jaki większość przeznacza kredyty. Bardzo wiele osób decyduje się na zaciągnięcie kredytów po to, aby wyjechać na wymarzone wakacje. Kolejnym, punktem na liście najczęściej wskazywanych celów są różnego rodzaju remonty mieszkań i domów, w szczególności zaś wymania umeblowania. Coraz częściej na kredyt klienci decydują się po to, aby kupić prezenty bliskim, na przykład na święta Bożego Narodzenia. W związku z tym coraz częściej banki proponują klientom tak zwane kredyty promocyjne. Są one przedstawiane w tym okresach, kiedy klienci najczęściej zaciągają takie zobowiązania, na przykład przed wakacjami czy świętami. Preferencyjne warunki dotyczące zarówno ich udzielania, jak też spłaty mają przekonać większą ilość osób do ich zaciągnięcia.

Ile kosztuje kredyt

Przy wybieraniu ofert kredytowych wielu klientów zadaje sobie pytanie ile będzie kosztował, mając na myśli to, ile będą musieli spłacić kredytu wraz z należnymi odsetkami czy innymi opłatami. Oczywiście im mniej tym lepiej dla klienta, dlatego też przed podjęciem decyzji wiele osób staranie porównuje dostępne na rynku oferty, aby dzięki temu wyszukać jak najlepiej dopasowane do swoich potrzeb czyli często jak najtańsze. Oczywiście kredyty gotówkowe zaliczają się do tych, których oprocentowanie jest najwyższe. Nie są bowiem zazwyczaj w żaden sposób zabezpieczane, a łatwy dostęp sprawia, że wiele osób zaciąga nawet kilkanaście takich zobowiązań. Jednakże w sytuacji gdy brakuje gotówki na wymarzone wakacje czy spełnienie marzeń kredyty są doskonałym sposobem na ich spełnienie. Klienci zaciągający takie zobowiązania powinni jednak wpierw przeanalizować własny budżet, aby wiedzieć, jakie mają możliwości spłaty. Zdaniem wielu profesjonalistów, takich jak doradcy kredytowi rata powinna być dobrze dopasowana do miesięcznych dochodów. Sytuacja, w której po spłacie raty pozostaje niewiele gotówki może szybko doprowadzić do tak zwanej pętli kredytowej.