Na czym polega konsolidacja

Kredyty w dzisiejszych czasach są dla nas czymś oczywistym, w zasadzie każdy z nas przynajmniej raz na jakiś czas zaciąga kredyt bądź kupuje coś na raty. Spłacając kilka kredytów jednocześnie możemy mieć problem z ich terminowym regulowaniem. W takiej sytuacji możemy zdecydować się na konsolidację kredytu. Jest to szansa na odciążenie domowego budżetu, ale też uporządkowanie opłat, gdyż zamiast płacenia kilku różnych rat w różnych terminach będziemy płacić jedną wspólną ratę w jednym terminie. Nie wszyscy wiemy jednak na czym polega konsolidacja i w jaki sposób z niej korzystać. Przed podjęciem takiej decyzji warto zaznajomić się z tym produktem.

Co to jest konsolidacja kredytu?

Konsolidacja kredytu to połączenie kilku, różnych, zobowiązań finansowych w jedno wspólne spłacane w jednej racie. Kredyt konsolidacyjny to kredyt na spłatę innych zadłużeń, dzięki niemu będziemy mogli bez problemu uregulować płatności związane z obecnymi długami. Skonsolidować możemy wszystkie kredyty i pożyczki gotówkowe, samochodowe, mieszkaniowe, a nawet zadłużenie na karcie kredytowej, niektóre banki umożliwiają również konsolidację pożyczek zaciągniętych w instytucjach pozabankowych. Największą zaletą kredytu konsolidacyjnego jest to, że nowy kredyt będzie miał niższą ratę niż suma wszystkich wcześniejszych rat które spłacaliśmy.

Na czym polega konsolidacja kredytu?

Każdy produkt bankowy ma swoje plusy i minusy, tak samo jest w przypadku konsolidacji. Konsolidacja to kredyt który jest korzystny tylko wtedy, kiedy rynek od czasu zaciągnięcia wcześniejszych zobowiązań, zmienił się na tyle, że nowe oferowane nam warunki kredytu konsolidacyjnego będą znacznie lepsze od tych, zapisanych w umowach poprzednich zadłużeń. Wszystkie dotychczasowe raty wszystkich kredytów które posiadaliśmy scalane są w jedną ratę, co jest bardzo wygodne, gdyż nie będziemy musieli pamiętać o spłacaniu każdej raty z osobna w różnych terminach, kwestia ta również w znacznym stopniu odciąży nasz domowy budżet. Jednak bez względu na to czy konsolidacja jest czymś atrakcyjnym czy tez nie, powinniśmy dokładnie przeanalizować, czy na pewno będzie to dla nas korzystne rozwiązanie.

Zobacz także:  Podstawowe informacje przed zaciągnięciem kredytu

Cała procedura ubiegania się o kredyt konsolidacyjny wygląda bardzo podobnie jak procedura ubiegania się o jakikolwiek inny kredyt w banku. Różnica polega tylko na tym, że będziemy musieli przedstawić wszystkie dokumenty dotyczące kredytów które mają podlegać konsolidacji. Środki z przyznanego nam kredytu konsolidacyjnego nie są wypłacane bezpośrednio na nasze konto, lecz trafiają na rachunki instytucji, w której zaciągnięte zostały pożyczki czy kredyty. Istnieją także oferty które umożliwiają zaciągnięcie większego zadłużenia niż suma kredytów podlegających konsolidacji, pozostałą kwotę możemy przeznaczyć na inny dowolny cel jak np. spłatę innego zadłużenia, które nie mogło podlegać konsolidacji. Jednak takie oferty zdarzają się tylko w niektórych bankach.