Wydłużenie czasu spłaty długów przy pomocy kredytu konsolidacyjnego – co oznacza w praktyce?

W wielu przypadkach zdarza się, że kredyt konsolidacyjny obejmuje wydłużenie okresu kredytowania w stosunku do całokształtu zobowiązań, które chcemy nim objąć. Niektórym na tym zależy, inni nie zwracają na to szczególnej uwagi. Ta druga postawa jest jednak niewłaściwa – jeśli chodzi o nasze finanse, wszystko powinno być dla nas istotne i nie możemy bagatelizować szczegółów, gdyż często mają one realne przełożenie na rozmaite okoliczności. Kredyty konsolidacyjne cieszą się sporą popularnością i wiele osób się nimi interesuje. Dlatego właśnie – nawet jeśli w danym momencie nie rozważamy takiego rozwiązania – powinniśmy wiedzieć, z czym wiąże się wydłużenie okresu kredytowania w przypadku kredytów konsolidacyjnych. Tego typu informacje mogą się nam przydać teraz lub w przyszłości.

Zmniejszenie wysokości comiesięcznych rat

Wspomniane posunięcie niejednokrotnie pozwala na uzyskanie niższej wysokości comiesięcznie spłacanych rat w stosunku do tego, jak obecnie regulujemy należności z tytułu swoich długów bankowych. Ostatecznie wszystko zależy od dostępnych ofert oraz parametrów zobowiązań do konsolidacji, niemniej jednak wielu osobom zależy właśnie na obniżeniu rat. Taka potrzeba może zaistnieć chociażby wtedy, kiedy nasza sytuacja finansowa ulega komplikacji – na tę ewentualność trzeba być przygotowanym, zaciągając zobowiązanie. Kredyt konsolidacyjny pod tym kątem może być niejednokrotnie interesującą propozycją.

Podwyższenie kosztów całkowitych zobowiązania

Trzeba jednak pamiętać o tym, że wydłużenie okresu kredytowania często powoduje, że ostateczne koszty całkowite zobowiązania ulegają podwyższeniu. Nawet jeżeli zatem płacimy niższe raty, w końcowym rozrachunku może wyjść na to, że za swój dług zapłaciliśmy więcej. To bardzo istotne z perspektywy planowania naszego budżetu. Niemniej jednak tutaj naprawdę ważną rolę odgrywają parametry długów do konsolidacji wraz ze szczegółami konkretnej propozycji obejmującej kredyt konsolidacyjny. Jeżeli bowiem udałoby nam się uzyskać niższe oprocentowanie i koszty dodatkowe, wówczas taka operacja mogłaby być perspektywicznie bardzo ciekawa. Tutaj jednak konieczne są analizy i obliczenia ukierunkowane na ustalenie wszystkich istotnych okoliczności.