Zanim skorzystasz z kredytu samochodowego.

Zakup samochodu to często nie mały wydatek, zwłaszcza, gdy chcemy kupić samochód nowy, albo mało używany. Gdy nie starcza nam oszczędności a kupno auta nie może dłużej czekać pozostaje nam skorzystać z kredytu samochodowego. Produkt ten oferowany jest przez wszystkie banki, dlatego warto poznać kilka kluczowych informacji zanim wybierzemy konkretną ofertę.

Zacznijmy od kosztów kredytu.

Każdy kredyt wiąże się z poniesieniem kosztów. Oczywiście wszyscy zdajemy sobie sprawę z konieczności zapłacenia prowizji i odsetek. Musimy jednak wiedzieć, że na tym nie koniec. Wśród kosztów kredytu znajdują się też opłaty manipulacyjne, marża banku, a przy kredycie samochodowym, konieczność wykupienia ubezpieczenia autocasco. Porównując różne oferty kredytowe w pierwszej kolejności sprawdzajmy wysokość RRSO, czyli Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania. Pomoże nam to już na początku odrzucić oferty niekorzystne. Im niższe RRSO, tym kredyt jest tańszy. Ostatecznie jednak warto wszystkie koszty jeszcze raz zsumować biorąc pod uwagę zarówno koszty związane z kredytem, koszt ubezpieczenia, a także koszt ewentualnych usług notarialnych.

Zabezpieczenie dla banku.

Kredyt samochodowy jest stosunkowo tani, ponieważ bank wykorzystuje produkt finansowania jako formę zabezpieczenia. Tak więc zabezpieczeniem będzie tutaj samochód. Przede wszystkim obowiązkowe będzie wykupienie polisy AC z cesją praw na bank. Dzięki temu, w przypadku kradzieży bądź zniszczenia samochodu, ubezpieczyciel jest zobowiązany wypłacić odszkodowanie kredytodawcy. Banki często wykorzystują również zastaw rejestrowy lub przewłaszczenie. W przypadku zastawu rejestrowego bank zostaje wpisany do dowodu rejestracyjnego, a samochód jest wpisywany do krajowego rejestru zastawów. Przy przewłaszczeniu bank nie jest wpisywany w dowodzie rejestracyjnym, ale karta pojazdu pozostaje w posiadaniu banku. W tym przypadku wymagany jest również wkład własny kredytobiorcy.

Jakie dokumenty?

Przed przyznaniem decyzji kredytowej bank musi obliczyć naszą zdolność kredytową. W związku z tym niezbędne będzie dostarczenie zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach, które otrzymamy od pracodawcy. Poza tym konieczne będą również dokumenty samochodu, który zamierzamy kupić. Może to być kserokopia dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu.